Oficjalnie powstała 1 czerwca 2000 r. Jej założycielem jest Mirosław Osytek. Wieloletnie doświadczenie w różnych Sztukach Walki dały mu podstawę do stworzenia szkoły o wyjątkowym charakterze.
Jej celem jest wszechstronność, do której powinien dążyć każdy ćwiczący.
Nasze motto:
"Wojownik ma być uniwersalny, dlatego powinien zgłębić wiecej niż jedną Sztukę Walki"
Obecne czasy zmuszają uprawiających Sztuki Walki do bycia nie tylko wyszkolonym technicznie czy fizycznie sprawnym ale również realnie umiejącym się bronić i walczyć.
W Szkole Walki "Kobra" przodującymi Sztukami Walki są: Kalaki, Aiki-Jitsu i system Combat. Filipińskie Sztuki Walki pozwalają rozwijać umiejętności posługiwania się białą bronią (kij, nóż). Japońskie Sztuki Walki uczą głównie: dźwigni, przechwtów, rzutów, padów, elementów technik nożnych i ręcznych.
W sysemie walki Combat zawarte są proste elementy samoobrony i walki realnej, pozwalające skutecznie się obronić.
Nasi zawodnicy zdobyli wiele nagród i wywalczyli wielokrotnie tytuły najlepszych zawodników na Mazowszu, w Polsce, Europie i na Świecie. Są to indywidualne i wzniosłe osiągnięcia najlepszych naszych uczniów dające wielokrotnie drużynowe miejsca na podium. Największym wspólnym dziełem było zdobycie pierwszego miejsca w Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Mansfield-Anglia. Również Mistrz Mirosław Osytek wywalczył wcześniej wicemistrzostwo Świata w Londynie, Los Angeles, Cebu- Filipiny oraz Europy w Bristolu-Anglia. W Polsce wielokrotnie braliśmy udział w zawodach filipińskich sztuk walk odbywających się w Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. Sami organizowaliśmy turnieje rangi Polski i Mazowsza w takich miastach jak: Tłuszcz, Wyszków, Radzymin i Jadów. Startujemy również w innych sztukach walki. Wielokrotnie byliśmy w Płocku zdobywając medale w Kung-Fu Hun-gar, w Kobyłce walcząc w Ju-Jitsu, a w Pułtusku kick-boxing.
Poniżej prezentujemy stopnie uczniowskie i mistrzowskie obowiązujące w Szkole Sztuk Walki i Samoobrony "KOBRA". Uzyskanie każdego z nich poprzedzone jest zaliczeniem egzaminu. Przeprowadzony jest on według wymogów pochodzących z kilku sztuk walk.
Stopnie uczniowskie
Stopień juniorsko mistrzowski
I i II stopień mistrzowski
III
stopień mistrzowski
IV stopień mistrzowski
V stopień mistrzowski
VI stopień mistrzowski
VII stopień mistrzowski
VIII stopień mistrzowski
IX stopień mistrzowski
X stopień mistrzowski
Kimono reprezentacji
W naszej szkole istnieje również stopień na który się nie zdaje, a tylko i wyłącznie zasługuje. Za wieloletnie wsparcie i zaangażowanie w rozwój szkoły walki i osób trenujących możemy nadać honorowy czarny pas. Jest to swoiste wyróżnienie i inicjatywa całej kadry instruktorskiej w podziękowaniu za nieocenioną pomoc.
Oto lista osób, które posiadają Honorowy Czarny Pas:
JAN KRZYSZTOF BIAŁEK; PAWEŁ OŁDAK; WŁADYSŁAW KRYSIK; Śp. JANUSZ JASTRZĘBSKI;
STANISŁAW KNOBLOCH; ARKADIUSZ BANASZEK
PAWEŁ BEDNARCZYK; TADEUSZ GROSZEK
PEŁNA HISTORIA "KOBRY"
Rok 2000
Mirosław Osytek tworzy swoją pierwszą sekcję w Wyszkowie. Zbierają się chętni i powstaje logo oraz nazwa szkoły bazującej na filipińskich sztukach walki i szeroko pojętej samoobronie.
Rok 2001
Powstaje kolejna sekcja Kobry w Tłuszczu. Prowadzeniem zajęli się wspólnie Arkadiusz Górek i Paweł Kowalik. Kobra organizuje pierwsze mistrzostwa w walkach filipińskich na Mazowszu (Wyszków). Uczniowie Kobry biorą udział w Otwartym Pucharze Polski w Kalaki Arcanis w Krakowie zdobywając wiele medali. Równie dużo przywieźli z Mistrzostw Polski w Combat Kalaki, na którym byli we Wrocławiu.
Rok 2002
Kobra organizuje swój pierwszy obóz szkoleniowy w Porębie koło Krakowa. Po raz pierwszy również robi kilkudniowy biwak pod namiotami nad Liwcem koło Koszelanki. Arek poprowadził kilka jednodniowych rajdów na rowerze robiąc za każdym razem ponad 100 kilometrów. Śmiałkowie dotarli między innymi do Zalewu Zegrzyńskiego, Broku, Pułtuska. Zawodnicy Kobry zdobywają 3 miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w filipińskich walkach w Łodzi, jak również uczestniczą w Mistrzostwach Warszawy w Combat Kalaki.
Rok 2003
Po raz pierwszy w Tłuszczu organizowany jest Turniej Kobry o Puchar Burmistrza. Są również prowadzone Mistrzostwa Mazowsza w Wyszkowie. Kobra przeprowadza kolejny obóz szkoleniowy tym razem w Iławie oraz biwak w Urlach nad Liwcem. Arek ponownie wsiadł na rower i tym razem z czwórką
"kobrowiczów" wybrali się przez mazury nad całe wschodnie Wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zrobili ponad 1000 kilometrów docierając aż do Mierzei Helskiej.
Rok 2004
Tym razem nasza szkoła organizuje i prowadzi Mistrzostwa Polski w Radzyminie, Mistrzostwa Mazowsza w Wyszkowie i Turniej Kobry w Tłuszczu w filipińskich walkach. Przeprowadza obóz szkoleniowy w Morawach nad Jeziorem Klasztornym (Mazury) oraz biwak kolejny raz w Urlach nad Liwcem. Kobra bierze również udział w Turnieju Kung-Fu w Płocku z bardzo dobrym wynikiem medalowym.
Rok 2005
Powołujemy do życia "Group Fire". Organizujemy kolejny Turniej Kobry i Mistrzostwa Mazowsza w Tłuszczu. Bierzemy udział w zawodach Jujitsu w Kobyłce i Kung-Fu w Płocku. Ponownie wyjeżdżamy na obóz rekreacyjno-sportowy na Mazury i kilka dni biwakujemy nad rzeką Liwiec w Urlach.
Rok 2006
Powołujemy do życia "Group Zen". Zdobywamy drużynowo Mistrzostwo Świata w Anglii. Organizujemy Mistrzostwa Mazowsza w Tłuszczu. Bierzemy udział w Mistrzostwach Pułtuska w Light contackt. Robimy obóz survivalowy na Mazurach i szkołę przetrwania w Ślubowie na Grądach nad rzeką Bug. Arek prowadził 1 dniową wycieczkę rowerową do Treblinki (180 km.) i dwa 2 dniowe spływy kajakowe Bugiem oraz Liwcem.
Rok 2007
Mistrzostwa Mazowsza kolejny raz zorganizowaliśmy w Tłuszczu oraz w Jadowie. Ponownie wzięliśmy udział w zawodach kickboxing w Pułtusku. Tym razem na obóz wyjechaliśmy w góry w Pieniny, a biwak po raz drugi był na Grądach. Po raz drugi odbyły się 2 spływy kajakowe. Pierwszy rzeką Wkrą, a drugi Narwią w obrębie Narwiańskiego Parku Narodowego.
Rok 2008
Organizujemy Galę Sztuk Walk w Tłuszczu i Mistrzostwa Mazowsza. Był wyjątkowy obóz rekreacyjno-sportowy w Karkonoszach i kolejny biwak na Grądach.
Rok 2009
Powołujemy do życia "Group Adventure" i "Group Survival". Organizujemy M. Mazowsza w Tłuszczu. Prowadzimy biwak w Koszelance nad Liwcem. Były 2 rajdy rowerowe ( ok. 110 km. każdy) po 1 dniu do Kuligowa i do Szumina. Potem 5 śmiałków wyruszyło rowerem na Zachodnie Wybrzeże Bałtyku docierając do Świnoujścia i Szczecina robiąc ponad 1000 km. Była też majówka-wędrówka w Górach (Babiogórskie, Świętokrzyskie i Gorce). Odbył się duży spływ Bugiem (200 km.) od Niemirowa (koło granicy) oraz drugi 4 dniowy po Biebrzańskim Parku Narodowym.
Rok 2010
Bierzemy udział w Mistrzostwach FMA Mazowsza Modern Arnis&Kombatan w Ząbkach ( 1 miejsce). Biwak prowadzimy w Urlach nad Liwcem. Nasza Szkoła "Kobra" uzyskuje status Stowarzyszenia!
Rok 2011
Kolejny udział w Mistrzostwach FMA Mazowsza Modern Arnis&Kombatan w Ząbkach ( ponownie 1 miejsce). Prowadzimy ekstremalny 4 dniowy spływ kajakowy Liwiec-Bug-Zalew Zegrzyński. Zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową (1dzień-130 km.) nad Zalew Węgrowski oraz Turniej Siatkówki Plażowej
Rok 2012
Wygrywamy w 3 Turnieju Smoka FMA w Ząbkach. W kolejnych zawodach w formule semi-contact sanda zajmujemy również 1 miejsce drużynowo. Wystawionych 2 zawodników w Galii Full-Contact sanda wygrywa swoje walki. Uczestniczymy w dwudniowym Rajdzie Pieszym w Kraszewie Starym (3miejsce), Rozpoczęliśmy przygodę z "Morsowaniem" i chodzeniem po żarze. "Group Fire" wykonała 15 pokazów ogniowych na wielu imprezach. Spędziliśmy kajakowe 7 dni na 4 rzekach Suwalszczyzny. Ośmiodniowy biwak o tematyce dawnych wojowników odbył się koło Łochowa nad Liwcem. Przeprowadziliśmy kilka wycieczek rowerowych i samochodowych (Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Świętokrzyskie). Jako jedyni w Polsce mieliśmy okazję zagrać w paintball we wiosce afgańskiej zrobionej na potrzeby filmu. Poszerzyło się nasze grono instruktorów noszących czarne pasy. Mistrz Mirosław Osytek uczestniczył w Mistrzostwach Świata w filipińskich sztukach walki. Otrzymaliśmy afiliacje w Doce Pares. zobacz
Rok 2013
Bierzemy udział w V Turnieju Smoka i Gali Sztuk Walk w Ząbkach. Organizujemy biwak tematyczny w miejscowości Świniotop nad Liwcem "Być Wikingiem". Organizujemy spływy kajakowe rzekami: Brdą, Rawką i Świdrem. Bierzemy udział w Grze Miejskiej na terenie Wołomina, nasze drużyny zajmują I i III miejsce. Organizujemy Paintball w Zawiszynie i Kozłach. Stowarzyszenie Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony Kobra we współpracy z CK w Tłuszczu rozpoczyna realizowanie pierwszych projektów współfinansopwanych m.in. ze środków UE i Gminnych
Rok 2014
Bierzemy udział w VI Turnieju Smoka i Gali Sanda Profesional Combat w Ząbkach. Oraganizujemy Turniej FMA KOBERKI w których bierze udział 90 zawodników z naszych sekcji. Współorganizujemy grę miejską oraz obchody 25-lecia I Wolnych Wyborów w Polsce. Bierzemy udzał w dwóch rekonstrukcjach historycznych w Tłuszczu. Organizujemy słpyw Kurtynią (połączony z nocnym przejściem w parku linowym) i Wisłą. Organizujemy wyjazdy w Tatry, Bieszczady i Sudety. Prowadzimy biwak FMA w Ślubowie nad Bugiem zakończony turniejem. Powstaje Grupa Moto Kobra, która organizuje 3 wyjazdy motocyklowe. Zaczynamy przygodę z bieganiem biorąc udział w: I Powiatowym Biegu z Naturą i Kulturą w Urlach oraz w Biegu Mikołajkowym w Legionowie. Stowarzyszenie Kobra zrealizowało 12 projektów dla społeczości lokalnej.
Rok 2015
Bierzemy udział w Mistrzostwach FMA Mazowsza, Polski, Świata i jesteśmy tam najlepszą drużyną. Po raz pierwszy w Tłuszczu współorganizujemy zawody MMA i uzyskujemy 3 miejsce. Porywamy się na zimowy 12 km. bieg ekstremalny Szlakiem Wygasłych Wulkanów na Zamku Grodziec oraz na Bieg 4 Generałów wokół Twierdzy Modlin i na Bieg Cichociemnych w Kruszu. Biwak 60-osobowy po raz drugi prowadzimy w Ślubowie nad Bugiem i uczestniczymy w tygodniowym obozie szkoleniowym FMA w Nieznamierowicach, gdzie dodatkowo spływamy rzeką Drzewiczką. Kajakową przygodę mamy również podczas 4 dni na rzece Wda. Odwiedzamy również góry. Zimą łazimy i jeździmy na nartach wokół Międzygórza, a latem zaliczmy najwyższy szczyt Polski (Rysy) i najtrudniejszy szlak (Orla Perć). Grupa "Moto- Kobra" startuje w pierwszym motocyklowym rajdzie na orientacje koło Żnina w "Rajdzie Pałuk", wyjeżdżamy na majówkę Szczyrk-Wisła-Żywiec, a w wakacje na Mazury. Uczestniczymy w inscenizacji historycznej z czasów Kościuszkowskich we współpracy z "Grupą Rekonstrukcyjną Rajski Ptak" z Tłuszcza. Na 15-lecie szkoły Kobra organizujemy bieg przełajowy w Jasienicy, w którym uczestniczy ponad 90 osób.
Rok 2016
Uczestniczymy w Mistrzostwach FMA Mazowsza i Europy w Ząbkach (w obu 1 miejsce), a w Tłuszczu po kilku latach przerwy wracamy z organizacją Zawodów FMA (są to Mistrzostwa Polski-zwycięstwo drużynowe). Wprowadzamy szkolenia i uprawnienia sędziowskie robione we Władysławowie. Rozwijamy się biegowo i bierzemy udział w licznych zawodach: Nocny bieg w Kołakowie, Bieg Cichociemnych, Bieg Bobra-Tłuszcz, Bieg Twardziela 15km. w Wodzisławie Śląskim i letnia wersja ekstremalnych 14 km. w Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów w Złotoryi. Natomiast w Jabłonowie Pomorskim uczestniczymy w wyzwaniu (Droga Wilka = 20km. bieg + 40 min. ćwiczeń z oponami + 30 rund walk FMA). Motocyklowo-turystycznie ruszamy coraz dalej: wokół Polski, Słowacja, Czechy, Rumunia, a na orientacje uczestniczymy ponownie w Rajdzie Pałuk i Paszków Rally (Ziemia Kłodzka). Kajakiem przemierzamy po Pilicy i Wiśle. Grupa morsowa przyjmuje oficjalnie nazwę "Tłuszcz Super Morsy" i tworzy własną koszulkę oraz czapkę. Biorą udział w pierwszym podziemnym morsowaniu (przejście 30 minut w wodach Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach) oraz w przepłynięciu zimowym Wisły. Biwak prowadzimy nad Liwcem w Kaliskach z nauką chodzenia po luźnej linie. Kolejna wspólna inscenizacja historyczna w Tłuszczu "Peowiaki to fajne chłopaki".
Rok 2017
Kolejne Mistrzostwa Polski FMA organizujemy w Tłuszczu (drużynowo 1 miejsce), oraz bierzemy udział w Mistrzostwach Mazowsza i Świata w Ząbkach (drużynowo 1 miejsce) i Mistrzostwach Europy w Jabłonowie Pomorskim. Jako pierwsi w Polsce organizujemy test wojownika kija Warrior Stick FMA (bieg przełajowy z kijem 15 km. + 40 min. walki kijem na oponach + 5 min. w zimnej wodzie). Grupa morsowa startuje w Biegu Icemana w Przesiece (bieg 10km. po szczytach karkonoskich górach w stroju morsa). Latem prowadzimy tygodniowe "Kobrowisko" - biwak w lesie, poznając przyrodę i zwierzęta. Nasi motocykliści uczestniczą w "Warsiaskim Rajdzie Syreny" i robią kilka wypadów po Polsce. Kajakiem pływamy po Marózce i Welu. Odbywa się kolejne szkolenie sędziowskie we Władysławowie. Postaje grupa Nornic Walking, którzy często biorą udział w pieszych wyzwaniach: marsze i zawody od 10 do 30 km. w tym wzdłuż całej Mierzei Helskiej. Powołujemy do życia Odział WWL Klubu HDK Legion. Ściągamy ambulans do oddawania krwi kilka razy w roku (Udało się zebrać ponad 100 litrów krwi). Gramy jako aktorzy w inscenizacji historycznej na 11 Listopada. Mamy role mówione, a scenariusz oparty na powstaniu Pierwszej Rady Gminy w Tłuszczu.
Rok 2018
Bierzemy udział w Mistrzostwach Mazowsza w Ząbkach, w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Gdańsku. Organizujemy kolejne szybkie walki na gąbki "Koberki" w Zabrodziu i po raz pierwszy w Tłuszczu Mistrzostwa Europy w walkach na kije. Prowadzimy liczącą się super opinią imprezę biegowo-ekstremalną Survival Team Challenge w Jasienicy. Nasz letni wypoczynek pod namiotami organizujemy nad jeziorkiem w Gospodarstwie Anaztazy w Gminie Zabrodzie. Wybieramy się na jednodniowy spływ kajakowy rzeką Radomką. Wymyślamy i przeprowadzamy Lutym, pierwszy na Mazowszu "Bieg Super Morsa" pokonując tylko w krótkich spodenkach 9 km. po lasach i wydmach Mostówki. Rozwijając się fizycznie i dla sprawdzenia w triatlonie montujemy grupę z którą zaliczamy dystans 1 Iron Man.
Rok 2019
Organizujemy nasze zawody na gąbki "Koberki" w SP Tłuszcz jako Mistrzostwa Wszechświata! Ekstremalni Kobrowicze biorą udział w kilku wyjątkowo ciężkich i wymagających biegach, a my dwukrotnie prowadzimy nasze flagowe bieg terenowo zadaniowy Surviwval Team Challenge. Wersja zimowa również dla morsów w Anastazew/Mostówka i wersja letnia "Komando Kobra" w Urlach nad rzeką Liwiec. Tam też prowadzimy wyjątkowo ciężki tygodniowy biwak w iście wojskowym stylu. Po raz pierwszy bierzemy udział w rywalizacji kajakowej i wygrywamy w imprezie zwanej "Wodny Eliminator" w Zalesiu Górnym. Rozrasta się nasz klub "Tłuszcz Super Morsy" , który zimą szaleje nad jeziorem u Sołtysa Wólki Kozłowskiej wchodząc do wody w liczbie przekraczającej 50 osób
|